Pokusy s Ubuntu 12.04 a Ubuntu 13.10

Goto down

Pokusy s Ubuntu 12.04 a Ubuntu 13.10

Příspěvek  Admin za Sat Jun 07, 2014 3:05 pm

Zdravím,

Moc se tomuto fóru nevěnuji, protože vše důležité tady je, takže se čeká na lidi.

Jistě jste se i zde dočetli o tom, že ARAX je něco jako Linux zejména, jde-li o ARAX Univa. Protože se ale jedná o operační systém  od civilizace, která již peněžní ekonomiku nepoužívá, je u počítačového softwaru Linux naší pozemskou reálně existující alternativou nejen ve smyslu volné šiřitelnosti bez porušování zákonů, ale z čísti i po technické stránce. Jediné, co inuxu chybí je vrstva preo spouštění programů a ovladačů  pro Windows, což lze řešit programem Wine, ale není to ono. K dokonalosti ARAXU chybí Linuxu plná kompatibilita všech ovladačů a programů.

V rámci uvedení do chodu společnost PCA Praha a projekt Robinhelp, jsem se pustil do zkoumání Linuxu, kde jsem zkoušel konkrétně Ubuntu 12.04 a 13.10, nainstalované pomocí programu WUBI. Pokjud nevíte, co je to WUBI, tak je to instalátor Ubuntu pro Windows. Wubi Vám jednoduše a bezpečně nainstaluje Ubuntu, Kubuntu, Lubuintu, nebo Xubuntu vedle Windows tak, že po zapnutí počítače si vyberete, který operační systém chcete nabootovat (zavést). Bohužel to přestalo fungovat ve Windows XP spolehlivě a na webech s touto disdtribucí Linuxu jako je http://www.ubuntu.cxom a http://www.ubuntu.cz se opd WUBI upouští, nebo je již Ubuntu 14.04 náročnější na hardware.

Na webu organizace BATRADIS je kdyžtak stránka s návodem a programem WUBI na imnstalaci UBUNTU 13.10: https://sites.google.com/site/batradis/informacni-technologie/je-nutne-otravovat-se-s-linuxem/wubi---ubuntu-1310
Szejmně jak mne zlobil ARAX, zlobilo mne Ubuntu, a to jak ve verzi 12.04, tak 13.10. Wubi instaluje 63bitovou instalaci, která se ale dá spustit v reřimu pro obnovu (recovery mode) i na počítači, který zvládá pouze 32bitový operační systém (x86).

AVAST AntiVirus měl poruchu aktualizací, tak jsem to Ubuntu zkusil a nebýt problému s tím že tam byla žčbitová instalace, chodilo to dobře. Akorát nebylo možné mít vysoké rozlišení a mít tak více místa na ploše, ale vše fungovalo i se zvukem, videem a internetem. Jenom nechodikla Webová kamera.

Jak na počítaši s procesorem AMD Sempron IE 1250, 1 GB RAM a integrovanou grafickou kartou NVidia G-Force a intewgrovanou zvukovou kartou Realtech HD-Audio (vše na desce) funguje ARAX Univa 2.25 nevbím. 2.21 zlobila jako to Ubuntu, ale při třetím spuštění šla rovnou do omezeného režimu s možností mít pouze rozlišení 800x600, nebo 1024x768 při poměru stran 4:3 32KB barev.. Tehdy jsem ještě neměl LCD Monitor a bylo to pomalé.

Ubuntu chosdilo dobře. Verze 12.04 bylo i v tom omezeném režimu občas rychlejší než Windows XP, pokusd se neaktualizoval systém, nebo se něco neinstalovalo v pozadí. Ubuntu 13.10 byla stejně rychlá, pokud se neaktuvalizoval systém, nebo se něco neimstalovalo. U verze 13.10 brzdily chod systému zajímavé aninace, které nešlo nijak vypnout.

Počítám s tím, že Robinhelp bude fungovat, a aby nebylprůšvih s šířením warezu, počítače pro zájemkyně o práci ošetřovatelek pro PCA Praha včetně spolupráce na projektu Robinhelp, spolu s většinou administrativy by běžerly na Linuxu, což by asi bylo Ubuntu na starším hardwaru, aby to bylo co nejlevnější. Windows a vše od Microsoftu nezavrhujeme, ale stojí to peníze navíc a už by to nebyla taková motivace získat počítač zadarmo jen proto, že se chovám jinak, než obvykle.

Takže by to mohlo být zajímavé téma k diskusi.

R.H.
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 226
Join date : 21. 02. 11
Age : 44
Location : Praha

Zobrazit informace o autorovi http://albedor.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru